Sort by

chris marker has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Witness

Witness

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
21
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry