Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
Edit this entry  
25
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
15
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Edit this entry  
03
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry