Sort by

Gesus has logged 293 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Box

The Box

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★½
Edit this entry