Sort by

grace spelman has logged 81 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Navalny

Navalny

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
04
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killers

Killers

2010
×
Edit this entry  
29
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★½
Edit this entry  
23
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
Edit this entry  
15
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Watcher

Watcher

2022
×
Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raise Your Voice

Raise Your Voice

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Captive Audience: A Real American Horror Story

Captive Audience: A Real American Horror Story

2022
×
Edit this entry  
27
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Edit this entry  
26
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry