• Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Chocolat

    ★★★★

  • Miss Congeniality

  • American Psycho

  • Fight Club

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

  • Practical Magic

    ★★★★

  • The Truman Show

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★★

  • While You Were Sleeping

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Jaws

  • The Godfather

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

  • Casablanca

    ★★★★