• In the Heights

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Artemis Fowl

  • Charlie's Angels

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Booksmart

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Aquaman

  • Bohemian Rhapsody

  • The Death & Life of John F. Donovan

  • The Favourite

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Ready Player One

  • Isle of Dogs

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

  • I, Tonya

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★

  • Baby Driver

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moana

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Doctor Strange

  • Suicide Squad

  • Paterson

    ★★★

  • Miss Stevens

    ★★★★

  • Deadpool

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

  • Trainwreck

    ★★★

  • Big Hero 6

  • Miss Meadows

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • What If

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • The Heat

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

  • 21 Jump Street

  • Drive

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Avatar

  • Fantastic Mr. Fox

  • Jennifer's Body

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • The Proposal

    ★★★★★

  • Up

  • Twilight

    ★★★★★

  • The Dark Knight

  • WALL·E

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★★

  • Juno

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Punch-Drunk Love

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring