• A Week Away

  • Two Distant Strangers

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★½

  • Holidate

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Antebellum

    ★★½

  • Summerland

    ★★★★★

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Dating Amber

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

  • Nobody Sleeps in the Woods Tonight

  • 365 Days

    ★★

  • Boys State

    ½

  • Little Women

    ★★★½

  • The Kacey Musgraves Christmas Show

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Kiss of the Rabbit God

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★★

  • Buffaloed

    ★★★★½

  • System Crasher

    ★★★★

  • Paddleton

    ★★★★½

  • Polaroid

    ★★★½

  • Banana Split

    ★★½

  • Beautiful Boy

    ★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • To Each, Her Own

    ★★

  • What's Wrong with Secretary Kim

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • The Wild Pear Tree

    ★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★

  • Duck Butter

    ★½

  • Skate Kitchen

    ★★½

  • Lizzie

    ★★★½

  • Hanagatami

    ★★½

  • The Carmilla Movie

  • Ghost Stories

    ★★

  • mother!

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Death Note

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★½

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★

  • Our Love Story

    ★★★½

  • Her Love Boils Bathwater

    ★★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • Gantz:O

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Blue Jay

    ★★★½

  • Catfight

    ★★★

  • Nerve

  • Me Before You

    ★★½

  • Paterson

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★

  • The Transfiguration

  • Blush

    ★★

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • Room

    ★★

  • Holding the Man

    ★★★★★