calvin has logged 14 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry