Sort by

calvin has logged 214 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry