Julie has logged 222 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lockout

Lockout

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Position

First Position

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry