Sort by

Gabriel has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★
Edit this entry  
13
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★½
Edit this entry  
15
South

South

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joy

Joy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Box

The Box

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wildland

Wildland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apples

Apples

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lonely Rock

Lonely Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The End of Suffering (A Proposal)

The End of Suffering (A Proposal)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Edit this entry