• Zombeavers

    Zombeavers

    ★★★

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    Ridiculous funny trash with some good gore in it! Not a lot of action in the first half, but never really got boring at all! Dumb fun the whole way through and the second half had some cool gore scenes!

  • Selfie from Hell

    Selfie from Hell

    ★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    Nah son

  • Blood Beat

    Blood Beat

    ★★★

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    Really takes a while to get to the good stuff, but all the absolute bizarre insanity that follows makes it worth the wait! Have yourselves a glowing murdereous samurai ghost zombie psychic battling merry little Christmas!

  • Christmas Ranch

    Christmas Ranch

    ★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

  • Dark Angel

    Dark Angel

    ★★★

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

  • The Night Sitter

    The Night Sitter

    ★★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    Not a bad movie, but definitely not as good as I was hoping it would be. It doesn’t really pick up speed until well into the second half and even though the story is definitely cool, I just feel like it wasn’t executed as well as it could’ve been. The handful of gruesome and well-done gore scenes are definitely the star of the show.

  • Hey Good Lookin'

    Hey Good Lookin'

    ★★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

  • Guns And Guts

    Guns And Guts

    ★★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    I’m not a huge western fan, but I thought it would be cool to watch one by the man who directed that killer “Treasure Of The Amazon” movie! Even though this movie had some bloody action here and there and some nice and grimy exploitation mixed in, it was nowhere near as much as I was expecting from someone like Rene Cardona Jr., but I’ve also seen way worse and bonus  points for the super gloomy and bloody ending. Not bad.

  • Nail in the Coffin: The Fall and Rise of Vampiro

    Nail in the Coffin: The Fall and Rise of Vampiro

    ★★★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    Unfortunately I never knew too much about Vampiro, but thanks to this killer documentary, I plan check out his matches for sure!

  • Split Second

    Split Second

    ★★★

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    A Rutger Hauer movie I can’t believe I never got the chance to see with a good amount of action and atmosphere!

  • The Samurai

    The Samurai

    ★★★

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    A very artsy and bizarre movie that involves a police officer going head to head with a cross- dressing, samurai sword-weildling maniac with a nice amount of bloody decapitations!

  • War Of The God Monsters

    War Of The God Monsters

    ★★½

    Watched for The Crap Movie Collective: boxd.it/4DglY

    I haven’t watched tons of these kind of movies, but apparently the monsters are all from stock footage of other movies, but I won’t hold that against anyone because if I did then what right would I have to be a fan of some of the directors I like? That aside, not a movie I’ll be rushing back for, but was fun and not too slow either.