Sort by

GoosetheFlerken has logged 771 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Utama

Utama

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Salvatore: Shoemaker of Dreams

Salvatore: Shoemaker of Dreams

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Devotion

Devotion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry