Sort by

Frank has logged 143 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Happily Ever After

Happily Ever After

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
Read the review Edit this entry  
02
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry