Sort by

Trudie has logged 52 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cracks

Cracks

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Score

Score

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master: A LEGO Ninjago Short

The Master: A LEGO Ninjago Short

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry