Sort by

Trudie has logged 56 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovefield

Lovefield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry