riane has logged 106 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Intern

The Intern

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
Edit this entry  
17
My Name

My Name

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Beautiful Life

A Beautiful Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Great Raid

The Great Raid

2005
×
½
Edit this entry  
18
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Fireproof

Fireproof

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
Edit this entry  
10
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shake, Rattle & Roll II

Shake, Rattle & Roll II

1990
×
Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Act

The Act

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry