Sort by

Paul has logged 84 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Novo

Cinema Novo

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Tree

The Last Tree

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White God

White God

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ringing Bell

Ringing Bell

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Can Dialectics Break Bricks?

Can Dialectics Break Bricks?

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taro the Dragon Boy

Taro the Dragon Boy

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flying Phantom Ship

Flying Phantom Ship

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry