• Tenet

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Evil Genius

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • The Post

    ★★★½

  • Downsizing

    ★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Circle

    ★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Grounded: Making The Last of Us

    ★★★★★

  • The Internship

    ★★★½

  • Blackfish

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

  • Catfish

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★½

  • Cropsey

  • Yes Man

    ★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★