Sort by

Jo🌺🎬 has logged 46 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stranger

Stranger

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Henry

Henry

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
29
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dual

Dual

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Undone

Undone

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Edit this entry  
22
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rare Beasts

Rare Beasts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: Born Again

Doctor Who: Born Again

2005
×
Edit this entry  
21
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear America: Letters Home from Vietnam

Dear America: Letters Home from Vietnam

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Watch the Skies!: Science Fiction, the 1950s and Us

Watch the Skies!: Science Fiction, the 1950s and Us

2005
×
Edit this entry  
02
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry