Sort by

Gokul has logged 333 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kolangal

Kolangal

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Minuscule 2: Mandibles from Far Away

Minuscule 2: Mandibles from Far Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minuscule: Valley of the Lost Ants

Minuscule: Valley of the Lost Ants

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
303

303

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chasing the Dragon

Chasing the Dragon

2017
×
★★★½
Edit this entry