Sort by

Gokul has logged 700 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
MS Slavic 7

MS Slavic 7

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Crazy Alien

Crazy Alien

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Versus

Versus

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
See How They Fall

See How They Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Venus Beauty Institute

Venus Beauty Institute

1999
×
★★½
Edit this entry  
21
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yu Pui Tsuen

Yu Pui Tsuen

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halal Love Story

Halal Love Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry