Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paper Lives

Paper Lives

2021
×
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
20
Double Dad

Double Dad

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
What They Had

What They Had

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
23
In July

In July

2000
×
Edit this entry  
22
The Binding

The Binding

2020
×
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
Edit this entry  
20
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
Edit this entry  
19
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Edit this entry  
17
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
14
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
Edit this entry  
12
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Love Likes Coincidences 2

Love Likes Coincidences 2

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
05
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Regulation

Regulation

2019
×
Edit this entry  
31
Live Twice, Love Once

Live Twice, Love Once

2019
×
Edit this entry  
31
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Edit this entry