AK has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
21
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nancy

Nancy

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry