Sort by

James has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Body Melt

Body Melt

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
May the Devil Take You Too

May the Devil Take You Too

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hardware

Hardware

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blood of Wolves

The Blood of Wolves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reunion

Reunion

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clapboard Jungle

Clapboard Jungle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sator

Sator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stucco

Stucco

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry