Sort by

GoatCreature has logged 623 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Haunter

Haunter

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
12 Feet Deep

12 Feet Deep

2017
×
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Surrogates

Surrogates

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
This Is Our Home

This Is Our Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Saving Capitalism

Saving Capitalism

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Mandela Effect

The Mandela Effect

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry