Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★½
Edit this entry  
19
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Devil

Devil

2010
×
Edit this entry  
14
The Beast

The Beast

1975
×
★★½
Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Eegah

Eegah

1962
×
½
Edit this entry  
09
Ghosts

Ghosts

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
★½
Edit this entry  
07
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
Read the review Edit this entry  
07
The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Ticked-Off Trannies with Knives

Ticked-Off Trannies with Knives

2010
×
Edit this entry  
06
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★½
Edit this entry  
04
666 (Beware the End Is at Hand)

666 (Beware the End Is at Hand)

2007
×
Edit this entry  
03
Apaches

Apaches

1977
×
★★½
Edit this entry  
03
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Killjoy

Killjoy

2000
×
★½
Edit this entry  
02
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Edit this entry  
02
Home Feeling: Struggle for a Community

Home Feeling: Struggle for a Community

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Weld

Weld

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lover

The Lover

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
Hard to Handle: Bob Dylan in Concert

Hard to Handle: Bob Dylan in Concert

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Last Days

Last Days

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Home Feeling: Struggle for a Community

Home Feeling: Struggle for a Community

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Surf Ninjas

Surf Ninjas

1993
×
★★
Edit this entry