Graham Martin has written 28 reviews for films during 2019.

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★½

    Film students, take note

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Amazing ending hot damn

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★½

    #1 Xmas movie makes me cry every time

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    *Mac from Always Sunny voice*

    "How am I supposed to know what's going on in a movie if there's not someone to explain it to me every 5 minutes?"

    "How am I supposed to know who's evil if there's not a giant planet-destroying weapon?"

    "How is someone able to use the force if their parents can't? That doesn't make sense"

    "Supporting characters don't need an arc or growth they just have to do badass shit and tell me where we're going next."

  • Kill the Irishman

    Kill the Irishman

    ★★

    WOW this movie sucks

  • Magnificent Obsession

    Magnificent Obsession

    ★★★★

    Amazing performance by Jane Wyman. Also I hope that if I have a kid they’ll be half as rad as Judy

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★½

    A beautiful movie, full of moments that show what it means to be human and the events that send ripples through our lives. The slow pacing is edited very well, and even when the film dragged it never felt like it dragged, if that makes sense.

  • Joker

    Joker

    ★★

    It’s hard to say something that already hasn’t been said about this movie. Total bummer that the irishman showing at the Hamptons film festival filled up and I had to drive an hour back home and watch this in the poorly lit theater. But hey, that’s life!

  • John Wick

    John Wick

    ★★★

    I thought this was pretty unremarkable, sue me

  • Anima

    Anima

    Loved it from start to finish

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    Where the fuck is Ringo?

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★

    On a comedic level, this is slightly amusing at best and borderline infuriating at worst. 


    On an artistic level, this degree of cynicism and banality is pointless. 

    Two stars for “Posie Juarez,” because everything on this app is made up and the points don’t matter.