Graham Martin has written 50 reviews for films during 2018.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★½

    Second Christmas is seeing this DCP at metrograph and eating candy at 11am

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★★

    What do you do when you don’t have a screenplay and your grasp on editing is tenuous at best? Obvi just merge the climaxes from Star Wars 4+5 into one messy frankenmax and give all your money to VFX. 

    Seriously, the visual world-building here is awesome and could’ve unleashed a LOTR-esque filmchise if this went through a few(bunch) more drafts. Plot holes are distracting and the major beats don’t land.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Game changer

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★★½

    Oy I love this movie so much yet I hate Clint Eastwood so so so much

  • 7 Days in Hell

    7 Days in Hell

    ★★★★★

    A singularity of comedy. I love it so.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    So many powerful moments and Cuaron consistently strikes an incredible balance between the intimate/personal and a larger perspective/context.

    I noticed partway through that you can probably count the number of close-up shots in this film on one hand. Every frame looks at a larger picture and captures a breathtaking amount of detail. Rife with classic Cuaron long takes that lay the game to rest. The birth scene absolutely floored me.

    This, MI: Fallout, and First Man are my favs of the year so far.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "What if the Bucklebury Ferry scene from LOTR... but everybody takes their damn time" - Charles Laughton while directing the getaway, probably

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

    @everybody who took the western with slowik: see this movie

    At times hilarious, gut-wrenching, and breathtaking, this is a clever and wildly entertaining homage to the western genre that is more deftly subversive than the likes of Blazing Saddles (not to diss BS). I know it’s on Netflix, but get a group of people together to see it in theaters and then grab a beer. 

    All the westerns it references (that I could pick up on):
    -The Big Trail 
    -Stagecoach
    -The Gunfighter
    -Shane
    -Butch Cassidy and Sundance Kid
    -Blazing Saddles
    -Fistful of Dollars
    -For a Few Dollars More
    -Good, Bad, and Ugly 
    -McCabe and Mrs Miller

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★

    The bank and the wanted poster are big production design wins. Otherwise, not very special outside of some pretty shots.

  • Overlord

    Overlord

    ★★★

    Good nighttime bloody fare

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    A good litmus test I have for whether or not a movie works is: will my 68 year old father stay awake through the whole thing when we see the late show at the comfy recliner theater? Predator failed spectacularly, and this was a home run. 

    The hype is real. The first third of the movie is my favorite, and ally’s performance in the drag bar is probably the best scene in the whole film. Cooper’s direction is heavy handed…

  • Virgin Blacktop: A New York Skate Odyssey

    Virgin Blacktop: A New York Skate Odyssey

    ★★★★

    Really awesome flick that showcases a local history of staking with the story of an incredible friendship. Was lucky enough to meet the director and some of the stars after.