• The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Z

    ★★

  • Two of Us

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Synonyms

    ★★★½

  • Corporate Animals

    ★★

  • Destination Wedding

    ★★★

  • Burning

    ★★★½

  • 303

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • Burn Burn Burn

    ★★★

  • Maggie's Plan

    ★★★½

  • I'm Not Him

    ★★★

  • Venus in Fur

    ★★★½

  • Adore

    ★★★½

  • The Butterfly's Dream

    ★★★★

  • Jack Reacher

    ★★★½

  • The Pervert's Guide to Ideology

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Ruby Sparks

    ★★★½

  • Losers' Club

    ★★★

  • Confessions of a Brazilian Call Girl

    ★★★

  • Bellamy

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★

  • Sweat

    ★★★½

  • Egg

    ★★★★★

  • Takva: A Man's Fear of God

    ★★★★

  • The Pervert's Guide to Cinema

    ★★★★★

  • Dün Gece Bir Rüya Gördüm

    ★★★

  • The Lake House

    ★★★½

  • In Paris

    ★★★½

  • Candy

    ★★★½

  • Paris, Je T'Aime

    ★★★½

  • Shattered Soul

    ★★½

  • Magic Carpet Ride

    ★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Žižek!

    ★★★★★

  • Elizabethtown

    ★★★½

  • Regular Lovers

    ★★★★

  • Banyo

    ★★

  • Broken Flowers

    ★★★

  • 2 Girls

    ★★½

  • Constantine

    ★★★½

  • Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking

    ★★½

  • Closer

    ★★★½

  • A Hole in My Heart

    ★★½

  • My Summer of Love

    ★★★

  • The Life and Death of Peter Sellers

    ★★★★

  • 9 Songs

    ★★★½

  • Red Cockroaches

    ★★★½

  • SlavojZizek: The Reality of the Virtual

    ★★★★

  • Everything About Mustafa

    ★★★★

  • Taking Lives

    ★★★

  • Where's Firuze?

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★

  • True

    ★★★★★

  • My Only Love

    ★★★½

  • Vizontele Tuuba

    ★★★★

  • Saw

    ★★★★

  • Garden State

    ★★★★

  • Okul

    ★★

  • Take My Eyes

    ★★★½

  • The Waiting Room

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

  • 21 Grams

    ★★★★

  • The Dreamers

    ★★★★

  • Love Me If You Dare

    ★★★★

  • The Housekeeper

    ★★★½

  • Red Dragon

    ★★★½

  • S1m0ne

    ★★★

  • Irreversible

    ★★★½