Sort by

gloriasunshine has logged 53 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Beer Run Ever

The Greatest Beer Run Ever

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purge

The Purge

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gia

Gia

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry