Sort by

Glen has logged 251 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stevie

Stevie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godspell

Godspell

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Thousand Suns

A Thousand Suns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
2 Friends

2 Friends

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry