Sort by

Glen has logged 142 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Footnote

Footnote

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Munyurangabo

Munyurangabo

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terri

Terri

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Birder's Guide to Everything

A Birder's Guide to Everything

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Eat It: A Food Waste Story

Just Eat It: A Food Waste Story

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Motel Life

The Motel Life

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Brother

Blood Brother

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Position

First Position

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Mine

Still Mine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bully

Bully

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Ol' Freda

Good Ol' Freda

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry