• Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★½

    Classic and terrible, gotta love it

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★½

    Real good

  • Waves

    Waves

    ★★½

    Not a fan of the two movies in one approach, especially when they feel completely disconnected and neither feels fully flushed out. End of the second half is just about her boyfriend finding peace with his formerly-abusive-now-cancer-ridden dad? I don’t know, felt like melodrama porn more than anything. All the performances are fantastic, but they felt like the only thing holding it together besides Frank Ocean.


    Soundtrack is sick, obviously

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    zendaya in imax????

    sound design is cool too i guess

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★½

    Ol’ Mads should’ve just put that $15 million into a slot machine

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★

    goes so hard

  • Neighbors

    Neighbors

    ★★★

    Top 5 fight sequences of all time

  • Sometimes I Think About Dying

    Sometimes I Think About Dying

    ★★★

    Decent, good amount felt terribly paced, left with a lot of questions

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    fuck this makes me want to go to the casino

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    40 dudes get hammered in a hallway

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    Didn’t expect a movie with buff Zac Efron in the 80’s to rip my fucking heart out

  • My house walk-through

    My house walk-through

    ★★★★½

    $4500 a month, utilities excluded, extra $450 per month for assigned parking