Sort by

George has logged 394 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry