Sort by

girlhannibal has logged 414 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Side Effects

Side Effects

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Actress Wanted

Actress Wanted

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider

Spider

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baskin

Baskin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In The Dark

In The Dark

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight

Midnight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mutant Girls Squad

Mutant Girls Squad

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry