Sort by

gigi has logged 205 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Edit this entry  
19
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★
Edit this entry  
13
Chris the Swiss

Chris the Swiss

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★
Edit this entry  
09
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
Pictures of Ghosts

Pictures of Ghosts

2023
×
★★★★
Edit this entry  
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Life of a Beijing Policeman

Life of a Beijing Policeman

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
★★
Edit this entry  
24
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Princess Iron Fan

Princess Iron Fan

1941
×
★★
Edit this entry  
20
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
The Divorce of Lady X

The Divorce of Lady X

1938
×
★★
Edit this entry  
17
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
Till the Clouds Roll By

Till the Clouds Roll By

1946
×
★★
Edit this entry  
15
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Medusa Deluxe

Medusa Deluxe

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry