Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
David Holmes: The Boy Who Lived

David Holmes: The Boy Who Lived

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Edit this entry  
21
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★
Edit this entry  
29
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Saw X

Saw X

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★
Edit this entry  
19
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Project: Kill

Project: Kill

1976
×
★½
Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro

Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Edit this entry