Sort by

Giovanni has logged 94 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Order

New Order

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry