• Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Summer of 85

    ★★★½

  • Cyrille

    ★★★½

  • Delete History

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Nest

    ★★★

  • La cravate

    ★★★

  • Dark Waters

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Man Up!

    ★★★

  • Tailgate

    ★★★

  • Enormous

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Corpus Christi

  • Back Home

    ★★½

  • A Son

    ★★★★

  • The Truth

  • Only the Animals

    ★★★½

  • Simon's Got a Gift

    ★★★★

  • Adolescents

    ★★★★½

  • The August Virgin

    ★★★½

  • The Bears' Famous Invasion of Sicily

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • La Belle Époque

    ★★★½

  • Deerskin

  • Tolkien

    ★★½

  • Swallow

  • Claire Darling

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Family Resemblances

  • A Judgement in Stone

    ★★★½

  • Torment

    ★★★½

  • From the East

    ★★½

  • Europa

    ★★½

  • Alien

    ★★★

  • Halloween

    ★★★

  • The Man Who Loved Women

    ★★★½

  • Daguerréotypes

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★

  • Fear Over the City

    ★★★

  • Women Reply

    ★★★

  • Je Tu Il Elle

    ★★★

  • Amarcord

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Day for Night

    ★★★★

  • The Old Maid

  • To Die of Love

    ★★★★

  • Le Cercle Rouge

  • The Things of Life

  • The Swimming Pool

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Stolen Kisses

    ★★★½

  • Blow Up My Town

    ★★★

  • Naked Childhood

    ★★★★

  • The Creatures

    ★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • 8½

    ★★½

  • Antoine and Colette

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • The Fiancés of Mac Donald Bridge

    ★★½

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★