Sort by

David has logged 530 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Recoil

Recoil

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gutshot Straight

Gutshot Straight

2014
×
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Code of Honor

Code of Honor

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nostalgia

Nostalgia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born to Raise Hell

Born to Raise Hell

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RE:BORN

RE:BORN

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Force of Execution

Force of Execution

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Assimilate

Assimilate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Slumber

Slumber

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gwen

Gwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hansel and Gretel Get Baked

Hansel and Gretel Get Baked

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry