• The Curious Case of Benjamin Button

    The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

    You Never Know What's Coming For You

    First Fincher's of the year!

    I adore this film, truly I do. Follows the similar structure of Forrest Gump, but also integrating the sense and iconic style from Fincher.

    Such a brilliant way to showcasing the inevitability of death, fate, and even coincidence, being told in a complex and layered storytelling which succeed to keep engages for the whole film. With the 166 minutes of runtime, it didn't drag at all and the pacing fit so perfectly with kind of narrative.

    (Might be a biased opinion, but who cares?)

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    Not as bad as the critics are saying, but not as great as MCU fanboys claims.

    Unconventional and ambitious addition to the MCU, elevated by the unique vision of Chloe Zhao, but yet still follow the generic MCU formula.

    Dealing with some of mature subjects and themes, like the evolution and creation of universe, Eternals is only a surface-level story with a very minimum depth and weight upon the narrative. The characters as well, (tough quite interesting) were underdeveloped and…

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★

    Technically flawless, subpar in terms of writing.

    Exceptional production and costume design, as well with the mesmerizing soundtrack and outstanding cinematography.

    Started off really solid in the first act on introducing the characters and establishing the themes for the whole story. But suddenly it falls flat and got lost on it's themes and message. There's was barely any weight and development on the romance, lots of underdeveloped story aspects, and pretty forgettable considering this is a best picture winner.

    Clearly not the best movie of 2017, but not the worst either.

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★★

    Might be the best portrayal of grief to be ever put on the screen.

    Succeed to showcasing all the emotion and social awkwardness throughout the story in the most brutally realistic way possible. A thoughtful and heartbreaking exploration of pain, guilt, and trauma that drives us all, perfectly crafted and acted by Affleck and everyone involved. Adores the realism in thia, there's no redemption, no cheesy ending, just the way it should be.

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    Excuse me, what the fuck.

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★★

    Gruesomly heartbreaking and intensely terrifying. 12 Years a Slave is a faithful and raw potrayal of slavery in 1800s USA. Profoundly tragic tale about unfortunate fate and injustice, an exploration of hope, despair, and morality in a world without moral compass whatsoever.

    Impeccably directed and crafted with some of the best ensemble performances I've ever seen. Ejiofor should've won it all.

  • The Batman

    The Batman

    A fine addition to Paul Dano Got His Ass Beaten Cinematic Universe (PDGHABCU).

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★

    One day I will learn enough math and astrophysics so that I could understand whatever the f-- they're talking about, one day.

  • Mystic River

    Mystic River

    ★★★

    I blame myself for having such a high Prisoners-like expectation for this.

    It started off really well in building up the tension and conflicts, then this movie got lost on it's message and structure very quickly as soon as the third act begins. And it fell nearly comical at the end.

    Overall, this was just underwhelming. There's barely anything special about this. Might be one of the most overrated movie of all time.

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★½

    Sorkin, please go back making movies with Fincher.

    Painfully mediocre. Every single aspects except the acting and cinematography were so poorly done. Even the screenplay was subpar (at least on Sorkin's level). Sorkin's worst work in years, easily forgettable.

  • The Beta Test

    The Beta Test

    ★★★½

    More like The Beta MALE, amirite?

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    The more I think about this, the more I appreciate it.

    A very insightful slow-burn psychological drama, brilliantly acted by Colman and especially Buckley in Maggie Gyllenhaal's feature directorial debut.

    An exploration of motherhood, what is it to become a mother, and what is it to not. Full with metaphors, emotion, and even unsettling at most of time. Quite slow, but if you have the patience, it's worth it.