gianna has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clerks

Clerks

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
28
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brick

Brick

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★
Read the review Edit this entry