Sort by

Giallofever has logged 121 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Soldier

Soldier

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Last Night

Last Night

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Prinzessinnenbad

Prinzessinnenbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Misunderstood

Misunderstood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Girl in the Fog

The Girl in the Fog

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Engel & Joe

Engel & Joe

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Three Men You Meet at Night

The Three Men You Meet at Night

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Siege

Siege

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marked for Death

Marked for Death

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Big Hit

The Big Hit

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Slaughter Night

Slaughter Night

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frogs

Frogs

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Slugs

Slugs

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Protector

The Protector

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prison on Fire II

Prison on Fire II

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Edit this entry