Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Sliver

Sliver

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ben

Ben

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Willard

Willard

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Game

Night Game

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apartment Zero

Apartment Zero

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Splash

Splash

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hero at Large

Hero at Large

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Client

The Client

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Untamed Heart

Untamed Heart

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Copshop

Copshop

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredible Shrinking Woman

The Incredible Shrinking Woman

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mark of the Witch

Mark of the Witch

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pretty Maids All in a Row

Pretty Maids All in a Row

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lust for a Vampire

Lust for a Vampire

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry