Sort by

ghostsarereal has logged 281 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thirteenth Tale

The Thirteenth Tale

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Darklands

Darklands

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rogue

Rogue

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am Number Four

I Am Number Four

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frenchman's Creek

Frenchman's Creek

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Curtains

Curtains

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tractate Middoth

The Tractate Middoth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rites of Passage

Rites of Passage

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Willow

Willow

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Brotherhood of Satan

The Brotherhood of Satan

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jumper

Jumper

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
18
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Wrecked

Love Wrecked

2005
×
★½
Edit this entry  
15
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
11-11-11

11-11-11

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scavengers

Scavengers

2013
×
Edit this entry  
01
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Lodge

The Lodge

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
24
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Underground

Underground

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Breed: The Legend of Samhain

Evil Breed: The Legend of Samhain

2003
×
½
Edit this entry  
16
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepwalker

Sleepwalker

1984
×
★★
Read the review Edit this entry