Sort by

Thomas has logged 28 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Afronauts

Afronauts

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Every Revolution Is a Throw of the Dice

Every Revolution Is a Throw of the Dice

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Unfaithful Wife

The Unfaithful Wife

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hong Sangsoo - Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo - Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry