Sort by

ghostdinosaur has logged 552 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unexpected

Unexpected

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi

Taxi

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry