Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★
Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
14
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
½
Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Despair

Despair

1978
×
Edit this entry  
02
With Honors

With Honors

1994
×
½
Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Future

The Future

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
23
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rat Race

Rat Race

2001
×
★½
Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★½
Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
White Man's Burden

White Man's Burden

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★½
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
½
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Free Willy

Free Willy

1993
×
★½
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry