Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Doctor Who: Revolution of the Daleks

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★★

  • 56 Up

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 95 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Seeking a Friend for the End of the World

Jan 1

Last Film

Upside-Down Magic

May 16

Genres, countries & languages

Action
34 films
Adventure
29 films
Comedy
27 films
Drama
25 films
Fantasy
23 films
Sci Fi
20 films
Family
20 films
Animation
18 films
Horror
13 films
Thriller
11 films
USA
84 films
UK
13 films
Canada
7 films
Australia
4 films
France
4 films
Japan
4 films
Spain
2 films
Germany
2 films
Italy
2 films
English
90 films
French
11 films
German
6 films
Spanish
4 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
Latin
2 films
Yiddish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 68

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Grant Hodges’s most liked review

Zack Snyder's Justice League

★★

Before I begin, I do want to say that I'm really happy Snyder was able to get his vision out there and give the fans what they so desperately wanted. It's clear this project meant a lot to him and the dedication he made to his daughter, who he lost…

More reviews

Grant Hodges’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sinister Squad
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Creation Adventure Team: Six Short Days, One Big Adventure

Films Grant Hodges watched in 2021

  • Upside-Down Magic
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Empire Strikes Back
  • Titanic
  • WALL·E
  • Ratatouille
  • Cars
  • The Queen
  • The New Mutants
  • A Dirty Shame
  • The Incredibles
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Vampyr
  • Beauty and the Beast
  • Nobody
  • Paris Is Burning
  • Star Wars
  • School of Rock
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Avengers: Infinity War
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Rider
  • Holy Musical B@man!
  • Guardians of the Galaxy
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Years and Years
  • Wet Hot American Summer
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Toy Story 2
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Haunting of Bly Manor
  • A Bug's Life
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Zack Snyder's Justice League
  • Raya and the Last Dragon
  • Jesus Camp
  • Garfield: A Tail of Two Kitties
  • American Rickshaw
  • Geostorm
  • Promising Young Woman
  • Minari
  • Tom & Jerry
  • Justice League
  • The Creation Adventure Team: Six Short Days, One Big Adventure
  • Garfield
  • Sinister Squad
  • Yellow Submarine
  • Supernova
  • The Haunting of Hill House
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Great Gatsby
  • Nomadland
  • Little Shop of Horrors
  • Man of Steel
  • Sucker Punch
  • The Lord of the Rings
  • Fantastic Planet
  • Starship Troopers
  • A Recipe for Seduction
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Chaos Walking
  • The Celluloid Closet
  • Groundhog Day
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • Suburban Sasquatch
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Toy Story
  • Watchmen
  • Locked Down
  • House
  • The VelociPastor
  • 300
  • WandaVision
  • Hereditary
  • Miami Connection
  • Dawn of the Dead
  • 56 Up
  • Dawn of the Dead
  • His House
  • Joker
  • Moulin Rouge!
  • Gretel & Hansel
  • Sound of Metal
  • Spider-Man
  • The Exorcist
  • First Man
  • Doctor Who: Revolution of the Daleks
  • Seeking a Friend for the End of the World

World map

Highly rated films Grant Hodges is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more